Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz…

Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz…

Ciekawe ilu z nas jako dziecko wróciło do domu z pozdzieranymi kolanami i wyciągnęło z tego jakieś wnioski… Trudno oczekiwać od beztroskiego malucha, aż takiego racjonalnego podejścia do sprawy. Jedne dzieci przewrócą się otrzepią z piasku i pobiegną dalej, inne będą leżały zanosząc się od płaczu, nawet jeśli po upadku nie pozostał najmniejszy ślad.

Czy nie podobnie jest w życiu przedsiębiorcy? Czy potrafimy wyciągać wnioski ze swoich upadków i potknięć? Czy naprawdę musimy się wiele razy „przewrócić” żeby nauczyć się prowadzić własny biznes? Czy jest jakiś sposób na uniknięcie zagrożenia?

Przygoda pt. „Mój biznes”

Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej to nieodzowny element układanki jaką jest przygoda pt. „Mój biznes”. Warunki w jakich przyjdzie nam działać są zdeterminowane przez wiele czynników. Część z nich da się określić, część z nich będzie trudna do przewidzenia. Wszędzie tam gdzie pojawia się niewiadoma mamy do czynienia z potencjalnym ryzykiem. Ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Możemy je jednak zminimalizować. Dlaczego nie robić tego wykorzystując doświadczenie innych? Skoro ktoś kiedyś już się potknął, może podzielić się z nami wiedzą co zrobić, żeby tego potknięcia uniknąć. Nie musimy sami zdzierać sobie kolan, żeby nauczyć się jak biegać, aby się nie przewracać. Korzystajmy z tego, że ktoś jest krok przed nami. Ułatwiajmy sobie trudne życie przedsiębiorcy i uczmy się na błędach innych. Skoro już mamy zdobywać wiedzę i wyciągać wnioski na bazie, co by nie było, przykrych doświadczeń to niech nie będą nasze… a przynajmniej ograniczajmy je do minimum. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, pieniądze i zdrowie, które jest bezcenne.

Pozwól sobie pomóc

Dlaczego dzieje się tak, że jedni potrafią iść zdeterminowani pewnym krokiem z podniesioną głową, a inni przyczajeni pozostają daleko w tyle? Może to tylko kwestia szczęścia, a może gotowości do podejmowania wyzwań i świadomości swoich słabości. To prawdziwa sztuka przyznać się do błędu i nieoceniona wartość jeśli ktoś przed tym samym błędem nas ochroni.

Życie przedsiębiorcy nie musi być ciężkie jeśli tylko mądrze rozłożymy ciężar, który ze sobą dźwigamy. Warto czasem zrezygnować z części bagażu i pozwolić innym ponieść go za nas.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.