JAK ZREALIZOWAĆ SWOJE CELE I OSIĄGNĄĆ ŻYCIOWĄ RÓWNOWAGĘ? – 5 FILARÓW

JAK ZREALIZOWAĆ SWOJE CELE I OSIĄGNĄĆ ŻYCIOWĄ RÓWNOWAGĘ? – 5 FILARÓW

Pamiętasz ostatnio wyznaczane sobie cele?
Możemy się założyć, że było coś o karierze (dostanę podwyżkę), finansach (będę mniej wydawał) lub zdrowiu (schudnę 10 kg). Na tym najczęściej wyznaczanie celów się kończy. Kiedy chcemy osiągnąć równowagę życiową i szczęście to warto swoje cele wyznaczać we wszystkich życiowych obszarach.
Czyli: Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów wg Briana Tracy’ego:

  • Pragnienia osobiste
  • Relacje z rodziną i przyjaciółmi
  • Zdrowie
  • Finanse osobiste
  • Kariera zawodowa

,,Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.”

Brian Tracy

Filar nr 1 – Pragnienie osobiste

Wyznaczając cele w tej grupie skupiasz się NA SOBIE i nie myślisz o nikim innym. To nie jest tak egoistyczne, jak mogłoby Ci się wydawać. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeżeli poświęcamy się dla kogoś innego (dzieci, ukochana osoba), to zaniedbujemy samych siebie. Czy uważasz, że Twoi bliscy mogą być szczęśliwi, jeżeli Ty nie jesteś? No właśnie! Dlatego od dzisiaj zajmujesz się również sobą. ODWAGI!

Przykłady celów związanych z pragnieniami osobistymi:

Szkolenia – nauczę się jeździć konno, obsługi social media, grafiki komputerowej, robić sushi, latać samolotem, nurkować

Podróże – chcę napić się szampana we Francji, zjeść paelle w Hiszpanii, zobaczyć kwitnące wiśnie w Japonii, zwiedzić zakazane miasto w Chinach, wspiąć się na Mount Everest.

Ekscytujące doświadczenia – poddac się hipnozie, skoczyć ze spadochronem, ukończyć Runmagedon, wystąpić w telewizji

Rzeczy materialne – chcę kupić motor, zestaw do golenia brzytwą, kawalerkę na wynajem.

 Filar nr 2 – Relacje z rodziną i przyjaciółmi

 Relacje w życiu każdego człowieka grają istotną rolę, a mimo to, przy wyznaczaniu celów, są one często pomijane. Ludzie traktują bliskie relacje jako pewnik i z czasem przestają o nie dbać.

Tymczasem, relacje z przyjaciółmi, rodziną i ukochanymi są najważniejsze na świecie. To z nimi dzielimy trudy życia, śmiech i płacz. To oni wspierają nas w trudnych decyzjach i pomagają rozwinąć skrzydła. To właśnie oni wypychają nas poza strefę komfortu. Dlatego nie pomijaj tych celów!

Przykłady celów związanych z relacjami:

Utrzymywanie relacji z znajomymi i rodziną poza moim miejscem zamieszkania  – będę co tydzień dzwonić do znajomych lub spotykać się na dostępnych komunikatorach w social media .

Silne relacje z najważniejszymi dla Ciebie osobami – będziemy całą rodziną jedli wspólne kolacje, będziemy spędzać godzinę czasu na grach planszowych z dziećmi w weekendy, zadzwonię do rodziców i zapytam, co u nich słychać.

Networking – będę nawiązywał i utrzymywał relacje z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Filar nr 3 – Zdrowie

Żyjemy w czasach, gdy zdrowe odżywianie i dbanie o siebie jest modne. Jesteśmy świadomi tego, że zdrowie jest ważne na tyle, że gdyby zapytać przechodniów na ulicy, czego by sobie w życiu życzyli to zdrowie byłoby na wysokim miejscu.

Niestety, samo życzenie sobie bycia zdrowym nic nie pomoże – o zdrowie trzeba dbać. Dlatego wyznaczanie celów w tym obszarze jest kluczowe.

Przykłady celów związanych ze zdrowiem:

Zdrowie ogólne – co roku będę robić podstawowe badania, przestanę palić papierosy

Zdrowe odżywianie – ograniczam produkty z cukrem, zmniejszę ilość zjadanych fast foodów, zacznę pić 2 litry wody dziennie, wprowadzam do dziennego odżywiania 50% więcej warzyw, będę jeść mniejsze porcje.

Uprawianie sportu – zacznę biegać, zacznę nordic walking, graćw tenisa, zacznę chodzić na siłownię, co drugi dzień będę wychodzić na spacer.

 Filar 4 – Finanse osobiste

Pieniądze pełnią ważną rolę w naszym życiu. Ich brak może powodować przymusowe wyrzeczenia, ciągłe kłótnie i inne nierzadko patologiczne sytuacje.

Brak pieniędzy często wiąże się z ich nieumiejętnym zarządzaniem i to w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz, jest odbiciem Twoich wcześniejszych decyzji oraz Twoich nawyków finansowych.

Jeżeli jesteś niezadowolony z Twojej sytuacji finansowej, to zdecydowanie powinieneś przejść do ofensywy i zacząć wyznaczać sobie cele finansowe.

Przykłady celów związanych z finansami osobistymi:

Wartość netto – zredukuję długi, zacznę oszczędzać 100 zł miesięcznie, zacznę inwestować 100 zł miesięcznie.

Nawyki finansowe – zacznę prowadzić budżet domowy, zredukuję niepotrzebne wydatki, zbuduję poduszkę finansową

Inwestowanie – poszukam sposobu na inwestowanie, zacznę inwestować w spółki, dowiem się więcej o giełdzie, będę odkładał miesięcznie 200 zł na inwestycje.

 Filar nr 5 – Kariera

W pracy spędzamy ponad 40 lat i nie da się ukryć, że to co robimy ma olbrzymi wpływ na naszą satysfakcję z życia. Możemy co poniedziałek modlić się, by jak najszybciej przyszedł piątek, a możemy nie czuć, że pracujemy i kochać to, co robimy. Dlatego cele w tym obszarze są bardzo istotne.

Przykłady celów związanych ze karierą:

Zarabianie na hobby – będę zarabiał na swojej pasji, będę chodził na szkolenia związane z moim hobby, będę się dokształcał

Cele dotyczące obecnej pracy – podniosę swoje kwalifikacje, udowodnię szefowi, że należy mi się podwyżka lub awans, zdobędę umiejętności potrzebne do rozwoju w pracy.

Wyznaczanie celów – Dlaczego warto?

 Człowiek, który rozwija się tylko w pracy lub na siłowni nie będzie szczęśliwy. Bo co z tego, że rozwijasz karierę w zawrotnym tempie, jeśli jesz tylko zupki chińskie i nie masz czasu dla najbliższych?

Dzięki takiemu dzieleniu celów poczujesz się bardziej spełniony i zaopiekowany w każdej sferze swojego życia, poprawisz swoje relacje z bliskimi, nauczysz się świadomie dbać o zdrowie, zmienisz swoje nawyki finansowe i zaplanujesz rozwój swojej kariery zawodowej. To jest najlepsza droga do tego, aby osiągnąć równowagę życiową potrzebną do tego by być szczęśliwym.

My mocno w to wierzymy i wspieramy ludzi w drodze do bycia szczęśliwym.

Czy masz wyznaczone cele w obszarze 5 filarów?  Jak dbasz o siebie, o swoją równowagę życiową i poczucie szczęścia?

Brak komentarzy

Napisz komentarz