MASTERMIND: ROZWIJA CZY ZWIJA?

MASTERMIND: ROZWIJA CZY ZWIJA?

Prowadzenie firmy to ciągłe podejmowanie decyzji. Czasem chcesz zapytać kogoś o radę… ale najczęściej nie masz kogo. Żona, mąż i przyjaciele mogą mieć najlepsze chęci, ale niewiele pomogą, jeśli brakuje im doświadczenia w biznesie. Zapomnij o tym nieprzyjemnym uczuciu samotności, bezsilności i bezradności, która towarzyszy Ci w trakcie bycia samotnym przedsiębiorcom. Zapomnij o przytłaczającej wizji bycia samemu ze wszystkimi problemami jakie masz lub możesz mieć prowadząc własną firmę.

Rozwiązaniem może być grupa mastermind. Jakie korzyści uzyskasz jako uczestnik?:

  • Otrzymasz realne wsparcie w rozwiązywaniu Twoich codziennych problemów, związanych z prowadzeniem firmy
  • Zmobilizujesz się do działania  – razem się motywujemy
  • Ruszysz ze sprawami, które do tej pory czekały i czekały na to, aż się za nie zabierzesz
  • Poznasz ograniczające Cię schematy – poszerzysz swoje perspektywy
  • Zrobisz postępy w pracy nad osiągnięciem Twoich celów biznesowych
  • Będziesz mieć okazję do wymiany wiedzą i doświadczeniem

 CO TO JEST MASTERMIND I JAK DZIAŁA?

Grupy mastermaindowe są po to, aby krok, po kroku realizować cele biznesowe. Ze spotkania na spotkanie uczestnicy, mobilizują się do realizacji celu i jednocześnie czują się zobligowani do działania. Grupa mastermind pomaga w realizacji postanowień i założeń biznesowych. Są to cykliczne spotkania w okresach, np. trzymiesięcznych, co dwa tygodnie. Efektywne grupy mastermind mają zwykle od trzech do pięciu uczestników. Spotkania są offline lub online w ustalonym terminie. Spotkania trwają nie dłużej niż 90 – 120 minut. W trakcie spotkania omawiane są wyzwania, przed jakimi przedsiębiorcy stają na co dzień: jeden ma problemy kadrowe, drugi – z marketingiem, trzeci chce się rozstać z pracownikiem, ale nie wie jak itd. W rozwiązaniu takich problemów pomaga grupa mastermind, ponieważ korzystamy z doświadczenia uczestników spotkania. Nasze biznesy mogą się różnić, z naszego doświadczenia wynika, że to nawet lepiej. Jeżeli w grupie jest np. dentysta i świadczy jedynie usługi, to może nauczyć się skalowalności biznesu od programisty, który opowiada o sprzedaży swojej aplikacji, która kosztuje 50 zł i którą kupiło już 4000 osób.

Ogromną wartością tych spotkań jest to, że uczestnicy zobowiązują się do podjęcia konkretnego działania. Wiemy, że publiczne zobowiązanie jest o wiele silniejsze niż obiecanie sobie czegoś samemu przed sobą. Poza tym głupio jest, gdy okazuje się, że inni robią to, co obiecali, a ja nie. Grupa mastermindowa sprawia, że inni ludzie rozliczają mnie z tego, czy ja się rozwijam. Postępy u innych i dotrzymywanie zobowiązań bardzo NAS mobilizują. To właśnie wtedy idziemy jak burza!

PO CO MASTERMIND?

Zakładając firmę dążymy do tego, by pracować, kiedy się chce i gdzie się chce, nie mieć szefa nad sobą i to może stać się naszym przekleństwem. Okazuje się, że wolność wcale nie pomaga, bo jeśli rozpoczynamy pracę o dziesiątej, a nie o dziewiątej, to nic się nie stanie. Jeżeli dziś mamy do kogoś zadzwonić, ale tego nie zrobimy, to nic się nie stanie. Jeżeli publikację swojego postu na FP przesuniemy z wtorku na piątek, to nic się nie stanie! Gdyby zdarzyło się to w korporacji, to zostałbyś z tego rozliczony, dlatego korporacje są maksymalnie produktywne. W każdym razie ta wolność, jaką daje własna firma, sprawia, że przedsiębiorcy pracują czasem na pół gwizdka. Mastermind mobilizuje i powoduje, że dajemy z siebie więcej.

To jedna sprawa, a druga jest taka, że my sami jesteśmy zbyt blisko swoich spraw, widzimy szczegóły, a czasami trzeba się oddalić i spojrzeć szerzej na własną firmę. Bywa tak, że znamy proste rozwiązania, a nie wiemy jak je wdrożyć lub uważamy, że są zbyt proste – w takich dylematach pomoże mastermiand.

KTO MOŻE BRAĆ UDZIAŁ W SPOTKANIACH?

Wiek i płeć nie mają znaczenia, bo nawet osoby młode mogą robić biznes na naprawdę dużą skalę, a osoba w wieku 40 lat może słabiej wypadać pod tym względem. Dobrze, żeby doświadczenia biznesowe były zbliżone, ale już branże mogą być różne.

JAK CZĘSTO SĄ SPOTKANIA?

Najczęściej mówi się o spotkaniach cotygodniowych, a nawet są grupy, np. poświęcone inwestycjom czy nieruchomościom, które spotykają się raz w miesiącu, i to jest wystarczające w ich przypadku. Z naszego doświadczenia, spotkania co dwa tygodnie są najbardziej efektywne – dwa tygodnie to czas, który pozwala zrealizować swoje zobowiązania i zająć się problemem, z którym zgłosiliśmy się na mastermind.

Spotkania powinny być rano, np. 7:30 czy 8:00. Wtedy też mamy motywację, aby wstać rano i od masterminda świetnie rozpocząć dzień. Gdy skończymy spotkanie, to cokolwiek się stanie później, nie jest w stanie nam tego dnia popsuć, bo on już dobrze się zaczął. Jeżeli będziemy umawiać się na godziny wieczorne, to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że coś się w ciągu dnia wydarzy i uniemożliwi nam to, co planowaliśmy. Jeśli z samego rana mamy masterminda, to później niech się dzieje, co chce.

CO TAM SIĘ DZIEJE? Jak wyglądają spotkania?

Zaczynamy od minuty wyciszenia. Jako przedsiębiorcy jesteśmy bardzo zabiegani. Mamy natłok myśli w głowie, ciągle o czymś myślimy, czasem brakuje chwili zatrzymania. To również uczy nas podejścia: „Hej, zatrzymaj się na chwilę i bądź dla siebie TU I TERAZ”. W świecie biznesu, w którym jest milion spraw do załatwienia, taka minuta wyciszenia jest bardzo dobrą chwilą prawdziwego odpoczynku, kompletnej ciszy. To pozwala uspokoić się przed spotkaniem. 

Następnie jest runda pochwał i sukcesów, czyli mówimy o tym, co dobrego zdarzyło się nam w ciągu dwóch ostatnich tygodni. To powoduje, że często dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę z naszych sukcesów, bo gdy na co dzień gnamy przed siebie, mogą nam umykać wszystkie małe dokonania. Bardzo ważne jest, abyśmy potrafili sami się doceniać, czyli dostrzegać i nazywać nasze sukcesy – to część m.in. budowania pewności siebie.

Kolejny punkt w naszej strukturze masterminda to rozliczenie się z zobowiązań z poprzedniego spotkania – zdajemy relację z tego, do czego się zobowiązaliśmy na poprzednim mastermindzie.

Ostatni punkt to „pytanie do grupy”. Przed każdym spotkaniem uczestnicy są proszeni o przygotowanie pytania na mastermind. Na pytanie uczestnika A odpowiadają kolejno osoby B, C, D i E. Czasami wywiązuje się dyskusja, bo trzeba doprecyzować pytanie, pojawia się dodatkowy kontekst, ale wszystko jest ograniczone ramami czasowymi. Bardzo dobrą praktyką, dla osoby zadającej pytanie, jest notowanie odpowiedzi pozostałych uczestników.

Na samym końcu spotkania odbywa się runda zobowiązań, czyli mówimy, co chcemy wykonać do następnego spotkania.

Przy zobowiązaniach ważne jest to, by dotyczyły one tego, o co pytaliśmy. Dobrym sposobem jest wrzucenie do zobowiązań tzw. żaby, czyli czegoś, co powinniśmy zrobić, a do czego trudno nam się zabrać. Jeśli wrzucimy to do zobowiązań, będziemy mieli większą motywację, by się tym zająć, bo za tydzień będzie trzeba zdać z tego relację.

Nad całością spotkania i jego efektywnym przebiegiem czuwa moderator grupy.

CO JEST WAŻNE W GRUPIE MASTERMIND?

Zobowiązanie do poufności, szacunku i uczciwości.

W grupie mastermind otwieramy się przed sobą, mówimy o problemach, których nie poruszymy publicznie na fanpage’u czy na blogu. Im bardziej my się otworzymy, tym łatwiej będzie się otworzyć innym. Tylko wtedy taka grupa ma sens. Dzięki temu tworzą się wspaniałe relacje i mówimy sobie o rzeczach, których nawet rodzinie nie zdradzamy, bo bliscy mogliby nas nie zrozumieć. I to jest wspaniałe! Po mastermindach zostają świetne znajomości!

Mastermind to nie tylko osiąganie celów biznesowych, aby zapewnić rozwój firmy, to także inwestycja w Twój rozwój osobisty.

Brak komentarzy

Napisz komentarz