MARKA OSOBISTA – wartość czy dużo hałasu o nic?

MARKA OSOBISTA – wartość czy dużo hałasu o nic?

Budowanie marki osobistej (personal branding) jest w dzisiejszych czasach już nie modą, a wymogiem. Zwłaszcza, gdy prowadzisz własny biznes lub masz ambitny plan na owocną karierę w korporacji. To już zwykła konieczność, jeśli chcesz się rozwijać jako specjalista na konkurencyjnym rynku.

Marka osobista to najważniejsza marka w naszym życiu. To marka, na której opieramy swoją pozycję zawodową. Od jej jakości zależy nie tylko to, jak postrzegają nas nasi klienci, pracownicy, współpracownicy, ale również to, co robimy i finalnie, ile zarabiamy. Dlatego warto dobrze zaplanować jej rozwój i właściwie tym rozwojem zarządzać.


Jak mówił Jeff Bezos: „Marka osobista to to, co mówią o Tobie ludzie, gdy wychodzisz z pokoju”.


Tom Peters – guru personal brandingu – tłumaczył to pojęcie w inny sposób:

„Jesteśmy dyrektorami generalnymi własnych firm Ja sp. z o.o. (…). Ty jesteś marką, to ty kierujesz swoją marką. Musisz zacząć myśleć o sobie inaczej. (…) Stanowisko dyrektora generalnego firmy Ja sp. z o.o. zobowiązuje cię do rozwijania samego siebie, promowania siebie i podejmowania działań, które zapewnią ci zainteresowanie rynku”.

PERSONAL BRANDING TO SPOSÓB W JAKI PROMUJE<MY SAMYCH SIEBIE WŚRÓD INNYCH.

Siła marki osobistej opiera się Know How, autentyczności, charyzmie oraz spójności z wyznawanymi wartościami. Internet nie wybacza udawania. Autentyczność jest koniecznym wymogiem. Wymusza to czasem nawet rezygnację z pewnej dozy prywatności. To trudne czasy dla osób udających kogoś kim nie są. Weryfikacja następuje bardzo szybko. Na fake brandzie można wystartować, ale trudno na nim dotrzeć do celu. 

Prawdziwie silna marka osobista wyrasta z głęboko przemyślanej strategii budującej unikalną pozycję rynkową danej osoby.

Słowo marka i jej synonimy są dziś bardzo modne. Konsumenci chcą czuć się dowartościowani możliwością posiadania markowych, dobrych produktów. Ponadto na poziomie transakcyjnym, chcą mieć gwarancję bezpieczeństwa zakupu (cena, jakość, dostawa, serwis, itp.). Zatem personal branding jest marketingową dźwignią do budowy większej wartości postrzegania Twojej pracy, a finalnie również do większego wynagrodzenia i dochodów firmy.

Seth Godin powiedział: „Ludzie kupują od Ciebie tylko z dwóch powodów. Po pierwsze, bo przyciągnąłeś ich uwagę. Po drugie, bo zdobyłeś ich zaufanie.”

Trzeba zdawać sobie sprawę, że samo przyciągnięcie uwagi, na przykład kontrowersyjnymi wypowiedziami, tekstami czy zdjęciami, to nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, by wzbudzać zaufanie u odbiorcy przekazu. Wbrew obiegowym opiniom, ważne jest, by nie tylko o Tobie mówili, ale ważne jest również co i w jakim kontekście mówią😉


Co i jakie wartości daje marka osobista?

Gdy jesteś marką, w oczach twojego klienta masz od początku wyższy kredyt zaufania. Nie musisz udowadniać, że znasz się na swojej pracy. To buduje ogromny komfort zarówno dla klienta, jaki i dla Ciebie. 

Gdy jesteś marką osobistą dobrze wypozycjonowaną, cena przestaje być głównym kryterium zakupowym. 

Gdy jesteś marką osobistą, stosujesz marketingową dźwignię, dzięki której twoja firma znacznie zwiększa przychody. Dzieje się to chociażby przez systematyczne rekomendacje, które otrzymujesz od bieżących klientów i ludzi obserwujących twoje biznesowe poczynania.

Gdy jesteś marką osobistą, to co mówisz i piszesz cieszy się większym zaufaniem, niż gdy jesteś tzw. „no name”. W czasach, w których króluje content marketing, artykuły sygnowane przez znane i szanowane osoby, generują znacznie większe zainteresowanie i zaangażowanie społeczności

Gdy jesteś marką osobistą, w bardzo silny i zarazem naturalny sposób wzmacniasz brand biznesowy, który za tobą stoi lub swój własny biznes.

Gdy jesteś marką osobistą, znacznie łatwiej budujesz kontakty biznesowe. Zaczynasz otrzymywać zaproszenia do wzięcia udziału w konferencjach branżowych, które same w sobie są znakomitą dźwignią do budowy biznesu oraz branżowego networkingu.

Na koniec:

Gdy jesteś marką osobistą dbasz o siebie i o swój rozwój, pasje, poszerzasz swoją  samoświadomość i patrzenie z różnych perspektyw na Twój biznes i życie.

Czy jest w Tobie gotowość do  budowania marki osobistej? Zastanawiasz się od czego zacząć? 

O tym już w wkrótce na naszym blogu.

Brak komentarzy

Napisz komentarz