Budowanie marki osobistej – od czego zacząć?

Budowanie marki osobistej – od czego zacząć?

Stwórz biznes, który będzie SKUTECZNY i DOCHODOWY, a jednocześnie będzie SPÓJNY z TOBĄ i Twoimi wartościami. Zacznij realizować swoje pasje i czerpać z nich realne korzyści. Solidna i świadomie budowana marka osobista potrzebna jest osobom zarówno poszukującym pracy na etacie, jak i freelancerom, czy przedsiębiorcom.
Budowanie marki osobistej jest procesem, w którym kluczową rolę odgrywa identyfikacja celów i zaplanowanie strategii działania opartej na solidnej wiedzy. 

1. Stwórz wizję i misję swojej marki.
Wizja to cel, do którego zmierzasz ze swoją marką. Pełni funkcję wewnętrznego drogowskazu. Powinna uwzględniać Twoje wartości. Ma Cię skłaniać do podjęcia długookresowych działań. Zadaj sobie pytanie: „W którym miejscu chcę być ze swoją marką za rok, za 5 czy 10 lat? Wizję należy rozpatrywać na kilku ważnych dla Ciebie poziomach: osobistym, zawodowym (co będę robić?), finansowym (ile chcę zarabiać?), zdrowotnym (jakie będzie moje zdrowie, kondycja fizyczna?), społecznym (kto będzie wokół mnie?). Ważne, aby Twoja wizja była ambitna, odważna i atrakcyjna dla Ciebie. Dzięki temu bardzo łatwo określisz strategię i cele swojej marki osobistej. To będzie Ciebie motywować do działania i wywoływać uśmiech na Twojej twarzy. 

Misja koncentruje się i nadawaniu znaczenia własnemu życiu.
Odpowiada na pytania: Jaki sens ma Twoja marka? Jak za jej pomocą chcesz zmienić świat? Po co to wszystko robisz?

2. Określ swoją grupę docelową.
Kto jest Twoim klientem? Kto jest odbiorcą Twoich usług/produktów? Dlaczego właśnie ta grupa osób, a nie inna? Gdzie jeszcze może być potencjał? – upewnij się.

3. Określ wartości, którymi kierujesz się w życiu zawodowym i prywatnym.
Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze w relacjach z klientem, z Twoimi partnerami biznesowymi? Jakie wartości cenisz sobie w życiu najbardziej

4. Określ swój Archetyp marki.
To pozwoli na odkrycie i rozwijanie tożsamości marki tak, by wydobyć to, co najlepsze, najbardziej znaczące i motywujące w jej przesłaniu

5. Zainwestuj w samopoznanie.
Dowiedz się więcej o sobie, odkryj zarówno swoje talenty, mocne strony, jak i to, co Cię ogranicza. Odkrycie siebie bywa trudne, ale dzięki temu będziesz z łatwością zbudować swoją markę. To, jak siebie postrzegasz, wpływa na to, jak postrzegają Cię inni.

„Przede wszystkim bądź sobą – uczciwie – a odniesiesz sukces bez względu na to, czym się zajmujesz” – Chris Pirillo

6. Miej specjalizację i bądź ekspertem w swojej dziedzinie.
Żyjemy w czasach, w których ceni się ekspertów, dlatego warto mieć konkretną specjalizację w danym obszarze, który Cię fascynuje. Dzięki temu będziemy dążyć do doskonałości w tym, co robimy. Specjalizacja ma kryć w sobie wartość, którą klient od Ciebie otrzyma. Zadbaj o opinię eksperta, osoby utalentowanej i doświadczonej w swojej specjalizacji.

7. Bądź widoczny.
Jeśli masz coś wartościowego do zaoferowania, pokaż to. Nieustannie się promuj i dziel się swoimi wyzwaniami, sukcesami. Pokazuj się w tych miejscach, gdzie mogą bywać Twoi klienci. Służą do tego media społecznościowe (Facebook, LinkedIn, Instagram, Tik Tok, Goldenline, Twitter, YouTube, Google+), wystąpienia, networking.

8. Bądź konsekwentny w swoim zachowaniu.
Odpowiedz sobie na pytanie: Czy inni mogą na mnie liczyć i na mnie polegać?

9. Przekazuj wartość.
Przekaz, w którym zawierasz wartość, musi być szczery, autentyczny i jak najbardziej odległy od oferty reklamowej.

Pamiętaj o kolejności: najpierw wartość, potem kontakty, a na końcu pieniądze.

10. Uszczęśliwiaj ludzi.
Zadowoleni konsumenci to najlepsza reklama.

Jak to wszystko połączyć? Jak to wszystko zrobić? 

Zapraszamy na nasz blog i drugą część artykułu.

Brak komentarzy

Napisz komentarz